Norskt kurirtecken
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KURIRBRICKA, norsk, 1800-talets början, förgylld mässing, graverad text:"Kongelig Norsk Coureer Tegn", höjd 9 cm
Proveniens: Carl Carlsson, vaktmästare vid det norska ministerhotellet under delar av unionstiden.
smärre slitage,
146374
2012-09-27