Norskt kurirtecken

Norskt kurirtecken
Norskt kurirtecken
Norskt kurirtecken
Norskt kurirtecken

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

KURIRBRICKA, norsk, 1800-talets början, förgylld mässing, graverad text:"Kongelig Norsk Coureer Tegn", höjd 9 cm
Proveniens: Carl Carlsson, vaktmästare vid det norska ministerhotellet under delar av unionstiden.

smärre slitage,

146374

2012-09-27