Sven Erixson litografi
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 000 SEK
ERIXSON, Sven X:et (1899-1970): "Rymdmatroser", ur mappen Aniara, 1960, signerad, 225/350, färglitografi, 28x28 cm,
Harry Martinsson skrev 1956 verseposet Aniara som sedan sattes upp 1959 på operan med X:ets scendekorationer
146825
2012-09-16