Sven Erixson litografi
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIXSON, Sven X:et (1899-1970): "Libidell", ur mappen Aniara, 1960, signerad, 184/350, färglitografi, 52x31 cm,
Harry Martinsson skrev 1956 verseposet Aniara som sedan sattes upp 1959 på operan med X:ets scendekorationer
146835
2012-09-16