Schroderus

Schroderus
Schroderus
Schroderus
Schroderus

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 000 SEK

HISTORIA. - HISTORY. CARIO, J. Chrönika Carionis, ifrån werldenes begynnelse, in til keyser Carl then femte. Uppå thet latiniske språket författat,... Men nu aff thet tydska, in på wårt swenska tungomål uthtolkat genom Ericum Schroderum,.. Nyköping (Amund Nilszon Grefwe) 1649.
Folio. (50), (2 blanka), (1)-1148, (32, sista sidan blank, sista blanka bladet saknas som vanligt) s. Titelblad m. träsnittsvapen (riksvapnet, liten lagning i nedre yttre hörn), 1 halvsides träsnittskarta i texten, 1 halvsides astrologisk figur.
Ngt nött senare (tidigt 1900-tal) olivbrunt hfrbd, rikt guldorn. rygg m. fem upphöjda bind, röda stänksnitt, loss i bakre inre fals. Ca 10 blad m. mindre marg.lagningar eller revor, sista bladet med större lagning. Delvis fuktfläckad, ca 50 bl. hårdare, delvis något brunfläckad. Enstaka bläckfläckar. Gammal ägartillskrift i nedre marginal av titelbladet. Exlibris Eivind Hassler.
Collijn 147. Ur Eivind Hasslers bibliotek.
.

146930

2012-10-08