Trevlig festskrift

Trevlig festskrift
Trevlig festskrift

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 000 SEK

Festskrift till Erik Åkerlund femtioårsdagen den 9 augusti 1927. Stockholm 1927.

4:o. 1 signerad etsning E. Küsel, inklistrade kol. plr o.a. ill.
Lätt nött brunt skbd, inre denteller, ngt blekt rygg m. fyra upphöjda bind. Privattryck i 60 nr. ex. för namngiven ägare, detta nr 14 för Olle Hjortzberg
Med texter och illustrationer av bl a Elsa Beskow, Anna Branting, Fredrik Böök, Albert Engström, Olle Hjortzberg, Sven Hedin, Axel Klinckowström, Ebbe Lieberath, Hjalmar Meissner, Hasse Zetterström.
Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.

147268

2012-10-08