Officerssabel
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL, svensk, 1860/70-tal, för officer, böjd klinga med etsad dekor, förgyllt mässingsfäste med Oscar II:s namnchiffer, stålbalja med två stora förgyllda mässingsbeslag dekorerade med Andreaskors, längd 88 cm, portepé
147442
2012-09-27