Teckning i rödkrita

Teckning i rödkrita
Teckning i rödkrita
Teckning i rödkrita
Teckning i rödkrita

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1700-tal, teckning i rödkrita, allegorisk figurscen föreställande jungfru Maria, bär signatur
Motivet troligen efter en fresk av de Gaulli i St. Agnes kyrka i Rom
1 teckning och 1 etsning medföljer

Revor, skador

147611

2012-09-15