Oktant i fodral
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKTANT, sannolikt England omkring 1800, ebenholts och mässing, limb och nonie av ben, längd 29,5 cm, i mahognyfodral
PROVENIENS: Har, enligt medföljande lapp och fotografi, tillhört sjökapten Edvard Severin Röyler (1848-1924), Torekov
Benskylt saknas, smärre skador
147883
2012-09-30