Albin Amelin blandteknik
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AMELIN, Albin (1902-75): "Martin Andersen Nexö" - Omslag till "Mot ljuset - 1944,, signerad Amelin samt med dedikation, blandteknik, 96x67 cm,
UTSTÄLLD: Länsmuseet Gävleborg "Vera Nilsson och Albin Amelin - Måleri som passion 2010-2011,
LITTERATUR: Elisabeth Lidén "Amelin", avbildad sid 123,
PROVENIENS: Svensk privatsamling
Färgborfall
148750
2012-10-08