Flintlåspistol
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, svensk, signerad Hofenskylt (Eric Hofvenskiöld, Rustmästare, Norrtälje, 1754- ca 1770), pipa med spång otydligt märkt Nor.., graverat och signerat lås, helstock med mässingsbeslag, längd 51 cm
Stocklagningar, senare laddstock
149509
2012-09-27