Byrå, av Johan Hindrich Remmers d.ä.

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, av Johan Hindrich Remmers d.ä. (mästare i Stockholm 1754-1773), signerad IHREMRS samt Stockholms snickarämbetes stämpel, fanerad med jakaranda, amarant och plommon, brännförgyllda beslag, skiva av kalksten, beslagskedjor och handtag med dekor av växtornamentik, nyckelskyltar med rocailler, höjd 82, 127x59

fanerskador, lagningar, skiva och lås från gustaviansk tid

149688

2012-09-27