Frukostkoppar assietter i fajans Gustavsberg

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TVKOPPAR med FAT, 2 st, 1950/60-tal, märkta 194 resp DD/75-100, TEKOPPAR med fat, 2 st, märkta NN -24 resp -57, ASSIETTER, 8+8 st, varav "Fröja" vissa märkta Prov 1949, LJUSSTAKE, delvis märkt Stig Lindberg, fajansmed olika dekorer i polykroma glasyrer, signerade Gustavsbergs studiohand samt olika målarsignaturer, assietternas diameter 19-22, ljusstakens höjd 23,5 cm

Smärre nagg

150100

2012-10-03