Salt peppar fat i stengods Kåge för Gustavberg

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

1 800 SEK

VAS, stengods, signerad FARSTA KÅGE, höjd 30, SALT och PEPPAR, stengods, Wilhelm Kåge, egen verkstad, Gustavsberg, höjd 7-8, FAT, stengods, signerad FARSTA KÅGE studiohanden GUSTAVSBERG Z, ristad dekor av kvinna med långt hår, glaserad i brunt, svart och gulbeige, diameter 14 cm

Fat med lagning på brättet, vasens mynning med skada

150159

2012-10-02