Sabel
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SABEL, svensk, för officer, 1810/20-tal, klinga med blånerad och förgylld dekor, förgyllt mässingsfäste, läderbalja med 3 förgyllda beslag dekorerade med lilla riksvapnet och lejon, längd 93 cm
Klingan lagad, baljan sliten
150539
2012-11-08