Omega herrfickur guld

Omega herrfickur guld
Omega herrfickur guld
Omega herrfickur guld
Omega herrfickur guld
Omega herrfickur guld
Omega herrfickur guld

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

OMEGA, herrfickur, omkring 1930, märkt i verk/urtavla/boett, förgyllt 17´´´ verk, nr 7201161, ankargång, guldfärgad urtavla med arabiska siffror, små 13-24, sekundvisare, savonettboett av guld 14 k med graverad dekor, litet monogram Ewe, diameter 54 mm, total vikt 95 g, i originaletui märkt "På 50-årsdagen"
PROVENIENS: Enligt invändig gravyr: "Till Emil Wallin på 50-års-dagen från Socialdemokratiska partistyrelsen"

Fjädern av

150630

2012-10-14