Strindberg och Strahlenberg

Strindberg och Strahlenberg
Strindberg och Strahlenberg

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 000 SEK

STRINDBERG, AUGUST. Philipp Johan von Strahlenberg och hans karta öfver Asien. 1879.
Stor 8:o. (1)-12 s. Utv. karta i fotolitografi.
Svart senare (1900-tal) halvklot, marmorerade pärmpapper, på främre pärmen Svante Svedlins monogram i guld.
Z:I:10, Svedlin 76. Medbundet i samma band: Sandeberg: Min första hval (Svenska Sällskapet för Antropologi och Geografi. Geografiska sektionens tidskrift. band I. Nr 7, 1879).
Ur Svante Svedlins bibliotek.

151333

2012-11-05