Strindberg och Strahlenberg
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
STRINDBERG, AUGUST. Philipp Johan von Strahlenberg och hans karta öfver Asien. 1879.
Stor 8:o. (1)-12 s. Utv. karta i fotolitografi.
Svart senare (1900-tal) halvklot, marmorerade pärmpapper, på främre pärmen Svante Svedlins monogram i guld.
Z:I:10, Svedlin 76. Medbundet i samma band: Sandeberg: Min första hval (Svenska Sällskapet för Antropologi och Geografi. Geografiska sektionens tidskrift. band I. Nr 7, 1879).
Ur Svante Svedlins bibliotek.
151333
2012-11-05