Svenska 1600-talsklassiker, Columbus o Stiernhielm

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

COLUMBUS, SAMUEL. Bibliske werld sampt andre hans poetiske skriffter/ med flijt samblade/ och andre resan uplagde. Stockholm (J. G. Eberdt) 1687.
Liten 4:o. (66) bl., signerat a4A4-Q4 (saknar 2 blad sign. A1-2). Titelblad m. graverad vinjett D. Padt Brügge (nött o. bruntonat i marginalen). Med tryckta noter i texten. Några blad bruntonade i marginalerna, enstaka fläckar. Namnteckning på titelbladet Collijn 178. BUNDEN MED:
STIERNHIELM, GEORG. Musæ suethizantes, thet är sång-gudinnor/ nu först lärande dichta och spela på swenska/ tedde i någre små werk och dichter/ som på andra sijden förmäles. Stockholm (G. Hantschs efterlefwerska - I. Meurer - L. Wall) 1668-87.
Liten 4:o. 52 bl. signerat (1 bl.), A4-D4E3A4-H4. 1 blad lagat i nedre marginal, delvis något fläckad. Tryckt på skrivpapper. Collijn 888-889.
Brunt nära samtida skinnband, nött, rygg m. fyra upphöjda bind o. nedsliten blindpressad dekor, lagning i övre kant, för- o. eftersättsblad saknas. Namnteckningar på främre pärmens insida W. Walstedt 1824 Upsala o. J. Nordenfalk 1855.
Detta är den första samlade utgåvan av Columbus diktning som utgavs av hans elev Jacob Reenstierna och innehåller bl.a. begravningsverser över Marcus Cronström, Ebba Brahe och Ludvig Pontus De la Gardie. Musiken komponerades av G. von Düben.
Ur Svante Svedlins bibliotek.

151346

2012-11-05