Skålfat tekanna muggar i stengods Gutte Eriksen
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLFAT, TEKANNA, MUGGAR, glaserat stengods, Gutte Eriksen (Danmark 1919-2008), kannan signerad Gutte, de övriga med inpressat G, höjd 9-16, skålen 29x27 cm
Proveniens: Granberger Collection
Skålfatet med nagg på brättet, kannan med nagg på locket, den bruna muggen med tillverkningsdefekt på drickskanten
153063
2012-10-25