Skålfat tekanna muggar i stengods Gutte Eriksen

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKÅLFAT, TEKANNA, MUGGAR, glaserat stengods, Gutte Eriksen (Danmark 1919-2008), kannan signerad Gutte, de övriga med inpressat G, höjd 9-16, skålen 29x27 cm
Proveniens: Granberger Collection

Skålfatet med nagg på brättet, kannan med nagg på locket, den bruna muggen med tillverkningsdefekt på drickskanten

153063

2012-10-25