Ur Gustav Vasas bibel 1540-41

Ur Gustav Vasas bibel 1540-41
Ur Gustav Vasas bibel 1540-41

Klubbat för:

2 000 SEK

1 500 SEK

GUSTAV VASA. Fragment av Gustav Vasas bibel (Stockholm 1540-41): Gamla testamentet del II och III.
Liten folio. Illustrerad med träsnitt. Skador, defekter, fläckar, några sidor med brännhål. Itu.
Senare klotband med skinnrygg (1800-tal), nött och skadat, främre pärm lös. Exlibris Elof Förberg, Seved Tegefors.
Ur Seved Tegefors bibliotek.
Säljes som ett fragment utan returrätt.

Säljes som ett fragment utan returrätt

153246

2012-11-05