Originallitografier av Roland Svensson
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SVENSSON, ROLAND. Skärgårdsliv i gången tid. Stockholm 1961.
4:o. 4 originalfärglitografier, varav 1 signerad, o.a. ill. författaren. Omslag.
Välbevarat grönt guldornerat skbd, inre denteller, guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, övre guldsnitt, i övrigt oskuren. (Nord. bokh.). Lätt nött marmorerad originalpbdkassett. Bibliofiluppl. tr. i 250 nr., av förf. sign. ex., detta nr 244.
153370
2012-11-05