Originallitografier av Roland Svensson

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SVENSSON, ROLAND. Skärgårdsliv i gången tid. Stockholm 1961.
4:o. 4 originalfärglitografier, varav 1 signerad, o.a. ill. författaren. Omslag.
Välbevarat grönt guldornerat skbd, inre denteller, guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, övre guldsnitt, i övrigt oskuren. (Nord. bokh.). Lätt nött marmorerad originalpbdkassett. Bibliofiluppl. tr. i 250 nr., av förf. sign. ex., detta nr 244.

153370

2012-11-05