Kungörelser från 1600-1800-talet
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 800 SEK
KUNGÖRELSER, FÖRORDNINGAR, PLACAT mm. (28 st). Bl.a. om arvföreningen i Norrköping 1604, stilleståndet med Danmarck 1719, brännvinsbrännande, fångars vård, kolera 1831, reglemente för kapare 1808, tacksägelse för segern vid Savolax 1789, regeringsformen 1720, Karl XII,
1600-1800-tal. Något nötta och skadade.
153503
2012-11-05