Värja
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
32 000 SEK
VÄRJA, svensk, 1660-tal, bred kraftig tveeggad klinga med Vira-stämplar, svart järnfäste liknande m/1685 med flottans kassationsstämpel, träkavel med kransar av mässingstråd, längd 90 cm
PROVENIENS: Herman Lagercrantz samling, Virsbo Bruk, Saml.nr. 60
Såld Stockholms Auktionsverk i Januari 2006
153727
2012-11-08