Osianders kyrkohistoria

Osianders kyrkohistoria
Osianders kyrkohistoria

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

OSIANDER, L. [den äldre] (3). Then christelige kyrkiones historia... Sönderskiftat uthi tree tomos... Uthtolkat aff Erico Scrodero. I-III:1-2. [aff translators egen typographia)] 1635.
Folio.
Samtida mörkbruna skinnband, nötta, blindpressade ryggar, något skadade, sprickor i fals. 1 titelblad med lagning i marginalen. Delvis brun- och något fuktfläckad, några blad i ett register delvis lösa. Exlibris Hammer. Namnteckningar på försättsbladen, 1 försättsblad bortklippt.
Collijn 667.
Ett av det svenska 1600-talets mest omfattande tryck, som egentligen är ett sammandrag av ett större verk, "Centuriae Magdeburgenses", vilket fullbordades på 1570-talet.
Ej genomgången.

153973

2012-11-05