Sven Erixson litografi

Sven Erixson litografi
Sven Erixson litografi

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ERIXSON, Sven X:et (1899-1970): "Fornforskare", 1945, signerad Erixon, daterad i plåten -45, 16/200, färglitografi, 55x83 cm,
MOTIV: Sonen Sverre granskar runristningarna på Nämforsens hällar. I bakgrunden dottern Irma med en docka i famnen

153984

2012-10-31