Sven Erixson litografi
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIXSON, Sven X:et (1899-1970): "Fornforskare", 1945, signerad Erixon, daterad i plåten -45, 16/200, färglitografi, 55x83 cm,
MOTIV: Sonen Sverre granskar runristningarna på Nämforsens hällar. I bakgrunden dottern Irma med en docka i famnen
153984
2012-10-31