Rålambs Adlig öfning i flera delar

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CLAES RÅLAMB - ADLIG ÖFNING, 7 delar, delvis dubletter (5 volymer). (RÅLAMB, Å. CLAES). Adelig öfnings första tom (Mathematisk öfning). Stockholm (J. G. Eberdt) 1690.
Liten 4:o. (4), (1)-132 s. 10 utvikbara graverade plr (alla, nära skurna, ngt småfläckade). Något småfläckad. Några anteckningar. Collijn 809. BUNDEN MED:

(RÅLAMB). Adelig öfnings fierde tom... (usus globorum). Stockholm (sahl. N. Wankijfs tryckerij) 1690.
Liten 4:o. (4), (1)-8, a-h, 9-96, 95-132 s. 1 utvikbar tabell (något småfläckad), 15 graverade planscher (6 saknas, några defekta, skador lagningar). Collijn 809. +

(RÅLAMB). Fortification eller adelig öfnings ottonde tom. Stockholm (Sahl. N. Wankijfs tr.) 1691. 15 utvikbara graverade planscher (ej komplett, 13 saknas, fläckar).
Senare ngt nött hfrbd. Ngt fläckad. Collijn 810. +

(RÅLAMB). Adelig öfnings trettonde tom (Oeconomica). Stockholm (sahl. N. Wankijffs tr.) u.å. (1690). 7 utvikbara graverade plr (alla, 1 lagad, fläckar). Defekt titelblad, 2 blad i början hårt skurna.
Senare hfrbd. Collijn 810. +

(RÅLAMB). Adelig öfnings trettonde tom (Oeconomica). Stockholm (sahl. N. Wankijffs tr.) u.å. (1690). 7 utvikbara graverade plr (alla, lagningar, defekter).
Senare hfrbd. Collijn 810. +

(RÅLAMB). Adelig öfnings trettonde tom (Oeconomica). Stockholm (sahl. N. Wankijffs tr.) u.å. (1690). 6 utvikbara graverade plr (1 saknas, lagningar).
Senare hfrbd. Collijn 810. +

(RÅLAMB). Adelig öfnings fjortonde tom, medh behörige kopperstycken (Horticultura eller trägårdz rätta bruuk här uthi Swärige). Stockholm (sahl. N. Wankijffs tr.) u.å. (1690). 9 utvikbara graverade plr (1 saknas, lagningar, defekter).
Senare skinnband. Collijn 810.

Ej kompletta

154115

2012-11-05