Ett urval av Almquist.
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
(ALMQUIST, C. J. L.). (9). Herrarne på Ekolsund. I-III. 1847.
Liten 8:o. Serietlbl. "Nya svenska Parnassen, Bibliothek för Sveriges romanlitteratur. IV", endast i del I.
Nya marmorerade pappband. Några blad i början av del I fuktfläckade i övre marginal, enstaka brunfläckar. Namnstämpel på titelbladen Aug. Flygare. Ou. Almquistiana 239.
M. fl. av s:e i likadana band. Några mindre lagningar. Delvis ou. 9 vol.
Omfattar: Drottningens Juvelsmycke. 2 uppl. (1841), Ramido Marinesco (1834), Signora Luna - Colombine (1835), Återkomsten - Araminta May - Urnan (1838), Herr Hugos akademi (1839), Kapellet - Palatset. 2 uppl. (1840).
Proveniens: Anita Björk (1923-2012), svensk skådespelerska, gift med Stig Dagerman 1953 till hans död 1954.
Säljs som en samling utan returrätt.
154967
2012-12-17