Gustav Vasas bibel

Gustav Vasas bibel
Gustav Vasas bibel
Gustav Vasas bibel
Gustav Vasas bibel

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GUSTAV VASAS BIBEL. (Biblia, thet är, all then Helga scrifft på swensko... Uppsala (G. Richolff) 1540-41) Titelbladen till Nya o. Gamla testamentet saknas. EJ KOMPLETT.
Träsnittsillustrationer. Senare (1800-tal) nött brunt skinnband, pärmarna loss. Några äldre marginalanteckningar.
Ej komplett, stora skador och defekter.

155723

2012-12-17