Nordsamisk kniv
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KNIV, nordsamisk, signerad o daterad JP Svonni 8.8.1928, renhorn med skaft i björkrot, hemsmitt blad, längd 25 cm, Proveniens: N H (Nils) Pallin officer, ingenjör o upptäcktsresande, ordförande i De lappländska fjällkarlarnas klubb från 1920
155838
2012-11-08