Samiska nålhus
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
NÅLHUS, 2 st, nordsamiska, daterade 1919, 1927, nålhusens längd 7,5 cm vardera, Proveniens: N H (Nils) Pallin officer, ingenjör o upptäcktsresande, ordförande i De lappländska fjällkarlarnas klubb från 1920
155870
2012-11-08