Einar Forseth krita

Einar Forseth krita
Einar Forseth krita
Einar Forseth krita
Einar Forseth krita

Klubbat för:

10 000 SEK

6 000 SEK

FORSETH, Einar (1892-1982): "S:ta Maria Magdalena" - studie till glasetsning för firman Glössner & Co till Sjöbergska konditoriet vid Götgatan 5, signerad Einar Forseth 1930- (?) REP: 80, färgkrita, 153x120 cm,
Litteratur: "Einar Forseth: En bok om en konstnär och hans verk", omnämnd sid 122 jmfr bild sid 123
Säljes till förmån för "Irma och Einar Forseths Kulturfond 1972"

Färgbortfall

156187

2012-11-11