Väggpendyl gustaviansk Jacob Kock
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Jacob Kock Stockholm (hovurmakare i Stockholm 1762-1805), träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönt av urna, dekor av rocailler, voluter och lagerfestoner, höjd 87 cm
PROVENIENS: Direktör Vidar Christensens samling, Stockholm
Urtavlan missfärgad, smärre skador, nyckel saknas
156229
2012-11-12