Väggpendyl gustaviansk Jacob Kock

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Jacob Kock Stockholm (hovurmakare i Stockholm 1762-1805), träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönt av urna, dekor av rocailler, voluter och lagerfestoner, höjd 87 cm
PROVENIENS: Direktör Vidar Christensens samling, Stockholm

Urtavlan missfärgad, smärre skador, nyckel saknas

156229

2012-11-12