Akvareller av August Malmström
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MALMSTRÖM, August (1829-1901): (2) "Träd vid sjö" samt "Stuga", signerad och numrerad a tergo Malmström 427c samt osignerad, båda akvarell och täckvitt på papper, 23,4x15 samt 11,2x17,4 cm
PROVENIENS: Auktion, Konstnärshuset, Stockholm, "Förteckning öfver Professor August Malmströms efterlämnade arbeten hvilka å offentlig auktion" försäljas i Konstnärshuset, 8-9 aprill 1902, under III. Aqvareller, B. Landskap, nr. 427 "Tre akvareller" resp 469 "Stuga"
156399
2012-11-08