Matservis Flora Danica

Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica
Matservis Flora Danica

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

32 000 SEK

MATSERVIS, 63 dlr, porslin, variant av "Flora Danica", II:a sortering, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1900-tal, polykromt målad dekor med växter ur den danska floran, förgyllt bräm, märkt ROYAL COPENHAGEN DENMARK, bestående av, 12 stora mattallrikar, 12 desserttallrikar, stort runt uppläggningsfat, avlångt uppläggningsfat, fyrkantig skål, rund skål, 2 ovala skålar, såsskål, salladier, 2+1 skålar med hänklar, 12 tekoppar med fat, 12 kaffekoppar med fat, 3 udda tallrikar, askfat

156424

2012-11-12