Ljusstakar barock

Ljusstakar barock
Ljusstakar barock
Ljusstakar barock
Ljusstakar barock
Ljusstakar barock
Ljusstakar barock

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KYRKLJUSSTAKAR, 2 st., snarlika, Mellaneuropa, barock, 1700-tal, stomme av skulpterat lövträ, klädda med försilvrad och förgylld mässings- resp kopparplåt, ljuspiggar av järn, höjd 97 cm
PROVENIENS: Gustaf och Annie Wallenberg, därefter i arv inom familjen.

157677

2012-11-20