Ljusstakar barock
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KYRKLJUSSTAKAR, 2 st., snarlika, Mellaneuropa, barock, 1700-tal, stomme av skulpterat lövträ, klädda med försilvrad och förgylld mässings- resp kopparplåt, ljuspiggar av järn, höjd 97 cm
PROVENIENS: Gustaf och Annie Wallenberg, därefter i arv inom familjen.
157677
2012-11-20