Signerad färglitografi av Roland Svensson

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVENSSON, Roland, Ensliga öar. Iakttagelser och intryck under färder på Hebriderna och i den shetländska övärlden... 1954.
4:o. 1 signerad färglitografi ("Foula", alla), kol. o.a. ill. författaren.
Halvpergament, litograferat pärmpapper, ngt solkad rygg, övre guldsnitt, i övrigt oskuren. Fodrad halvpergamentkassett. Upplaga tryckt i 160 nr., av författaren signerade exemplar, detta nr 73.

157856

2012-11-21