Svensk vapenbok
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 200 SEK
HERALDIK. (CARLSKIÖLD, P.). Svea rikes ridderskaps och adels wapn bok i koppar-stick. Stockholm (L. Salvius) utan år (1764).
Folio. 82 graverade vapenplanscher (kopparstucken frontispis saknas, 2 planscher defekta med bildförluster, 1 uppfodrad, 11 planscher med gammal kolorering, delvis fläckad, deltitelblad till de olika avdelningarna saknas).
Senare (tidigt 1900-tal) brunt hfrbd, något nött, blekt guldornerad rygg. Några textblad med marginalskador. Enstaka fläckar. Exlibris o. tillskrifter på försättsbladet.
Med "Tilläggning af de grefvelige, friherrlige och adelige familier, som vid riksdagarne 1747. År 1752, 1756 och 1762. erhållit introduction" (skador). Ytterligare Tiilökningar utkom så att slutligen antalet planscher uppgick till 107.
Säljs som en samling planscher utan returrätt.
Ej komplett, skador. Säljs som en samling planscher utan returrätt.
158128
2012-12-17