Fransk bordspendyl
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BORDSPENDYL, Louis XV-stil, urtavlan märkt Etienne Lenoir(1744-1832), efter modell av Osmond, förgylld brons, höjd 45 cm
Litetratur: Pierre Kjellberg "La Pendule Francaise", jfr pendyl sid.133
Smärre skador, detaljer saknas
158463
2012-11-19