Inge Schiöler serigrafier

Inge Schiöler serigrafier
Inge Schiöler serigrafier
Inge Schiöler serigrafier
Inge Schiöler serigrafier

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SCHIÖLER, Inge (1908-71): Mapp: "Sex grafiska blad från Koster- Hav, kobbar och skär", 1 signerad i blyerts, 5 stämpelsignerade, numrerade 4/195, 1971, färgserigrafier, bladstorlek 50x56 cm, Bladens titlar:
"Strand, Öddö", "Kosterfjorden II", "Fiskeläge, Kostersundet", "Åskväder", "Kostervik",
"Havsvik". Serigrafierna i denna porfölj var de sista bilder Inge Schiöler gjorde. Oramade

158594

2012-11-24