Svea Folk-kalender Fredrika Bremer

Klubbat för:

400 SEK

Schätzwert

1 000 SEK

Beschreibung

SVEA FOLK-KALENDER, mm. (70). Stockholm ca 1840-tal - tidigt 1900-tal (ej genomgången), BREMER, FREDRIKA. Lifvet i gamla verlden. Dagboks-anteckningar under resor i söder- och österland. I-III:1-2 ( = I-VI). Stockholm och Upsala 1860-62. 4 vol. (Bremer reste i Italien, Grekland och Turkiet.)
Klotband och halvfranska band.
Tillsammans med bl.a. Journal des des dames och Gavard 1839.

Zustandsbeschreibung

Skador och defekter

158858

2012-11-22