Namnteckning av Magnus Gabriel de la Gardie

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 200 SEK

DE LA GARDIE, MAGNUS GABRIEL (1622-1686), rikskansler 1660-1680, därefter riksdrots, generalguvernör i Livland, medlem av Karl XI:s förmyndarregering.
Löst blad ur bok i folio med egenhändigt namnteckning, daterad 1654 ("Comes de Leckö").
Hårt fläckad, vikt. Bladet ur ett verk av Beda, förmodligen 1500-tal.

159326

2012-12-17