Bl.a. Maria Eleonora, Karl XI:s förmyndarregering

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SAMLING HANDSKRIFTER. (7 st): Maria Eleonora (1599-1655), Gustav II Adolfs gemål. Egenhändigt undertecknad skrivelse, daterad 29 april utan år, omfattar 1 sida i folio (räkenskaper). Skadad med viss förlust, ngt fläckad.
Bielke, Gunilla (1568-1597), Johan III:s andra gemål. Signatur (:Gunnell:R:S.) på papperslapp, några fläckar.
Karl XI:s förymyndarregering (Hedvig Eleonora, Per Brahe d.y., Stenbock, Bonde, Fleming, Lewenhaupt, klippt handling).
Ulrica Eleonora den yngre (1688-1741), syster till Karl XII, regerande drottning av Sverige 1719-20. Egenhändigt undertecknat brev till generalmajor Wilhelm Bennet i Halmstad, daterat Stockholm 12 januari 1733. Sigill på adresssidan, vikt, småskador.
Sofia Albertina (1753-1829), prinsessa av Sverige, egenhändigt skrivet kuvert, med sigill (nött).
Ulla von Fersen, gift von Wright, egenhändigt undertecknad skrivelse (klippt)
Marianne Koskull (kammarjungfru vid Karl XIV Johan:s hov). Egenhändigt skrivet brev till baron d´Engström.

159351

2012-12-17