Fat Spanien 1700-1800-tal fajans
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, Spanien 1700/1800-tal, fajans, morisk stil med lysterglasyr i brunt och blått mot vit fond, diameter 38,5 cm
PROVENIENS: Klinckowström Collection, Stafsunds slott
Granberger Collection
Nagg, glasyrbortfall, borrat hål för upphängning
159617
2012-12-02