Fat Spanien 1700-1800-tal fajans

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FAT, Spanien 1700/1800-tal, fajans, morisk stil med lysterglasyr i brunt och blått mot vit fond, diameter 38,5 cm
PROVENIENS: Klinckowström Collection, Stafsunds slott
Granberger Collection

Nagg, glasyrbortfall, borrat hål för upphängning

159617

2012-12-02