Tallrikar mm Kina 17/1800-tal

Tallrikar mm Kina 17/1800-tal
Tallrikar mm Kina 17/1800-tal
Tallrikar mm Kina 17/1800-tal
Tallrikar mm Kina 17/1800-tal

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BÄRTALLRIKAR, 2 st, TALLRIKAR, 4 st och VASER, 2 st, porslin, Kina, dekor i imari och rödgrönt, 17/1800-tal, tallrikarnas diameter 16 resp. 23, vasernas höjd 15,5 cm.

Proveniens: Per Toftagers samling.

En tallrik med nagg.

160696

2012-12-08