Svenska grundlagar

Svenska grundlagar
Svenska grundlagar

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 200 SEK

JURIDIK. (2). Acta publica, hörande til Sweriges rikes fundamental-lag Stockholm (P. Momma) 1755.
Liten 8:o. (4), (1)-284 s.
Samtida brunt marmorerat kalvskinnsband, lätt nött, på främre pärmen i guld namnet N. Palmstierna (i versaler), vackert rikt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, marmorerade snitt. Marginalanteckningar och understrykningar i texten. I början medbundet 29 sidor handskrivet register. +
Kongl. Maj:ts försäkring, Rikens ständers wahl-act, Regerings-formen, Riksdags besluten med flera Acta publica hörande til Sweriges fundamental-lag. (P. Momma) 1740.
Liten 8:o. (4), (1)-258, (I)-LXXIV, (2 blanka) s.
Lätt nött brunt samtida skinnband, på främre pärmen i guld namnet N. Palmstierna (i versaler), kantförgyllning, guldornerad något fläckad rygg m. fem upphöjda bind, röda stänksnitt. 2 volymer.
Nils Palmstierna,(1696-1766), friherre, militär, och riksråd. En av hattpartiets ledande politiker.
Proveniens: Familjen Palmstierna.

161017

2012-12-17