Terrin med lock Kina
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERRIN med LOCK, porslin, Kina, dekor i underglasyrblått, hänklar föreställande indianansikten med fjäderhuvudbonad, locket med knop i form av tempelhund, Qianlong (1736-1795), höjd ca 22, längd 28 cm
Proveniens: Per Toftagers samling.
Troligtvis ej tillhörande lock. Terrin med invändig lagning.
161104
2012-12-08