Bakladdningspistol

Bakladdningspistol
Bakladdningspistol
Bakladdningspistol
Bakladdningspistol

Klubbat för:

17 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BAKLADDNINGSPISTOL, 1800-tal, för papperspatron, med slagstift, oktagonal pipa kaliber ca 8 mm, ställbart tryck, utvändig hane, skuren valnötskolv, numrerad 117, längd 31 cm
En i ett par där den andra pistolen såldes på Walter Borgs vapenauktion 30/9 2012 nr 173

161141

2013-01-24