Bakladdningspistol
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BAKLADDNINGSPISTOL, 1800-tal, för papperspatron, med slagstift, oktagonal pipa kaliber ca 8 mm, ställbart tryck, utvändig hane, skuren valnötskolv, numrerad 117, längd 31 cm
En i ett par där den andra pistolen såldes på Walter Borgs vapenauktion 30/9 2012 nr 173
161141
2013-01-24