fat, skålar mm Kina 17/1800-tal

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FAT, INGEFÄRSKRUS, SKÅLAR, 2 st och ÄGGKOPP, porslin, Kina, dekor i emaljfärger, famile rose och famille verte, 17/1800-tal, fatets längd 26, höjd 3-9 cm

Proveniens: Per Toftagers samling.

En skål med nagg.

161737

2012-12-09