Terrin med fat Kina

Terrin med fat Kina
Terrin med fat Kina
Terrin med fat Kina
Terrin med fat Kina

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TERRIN med lock och FAT, porslin, Kina, dekor i underglasyrblått, med pagodmaotiv, hänklar i form av harhuvuden, 17/1800-tal, fatets längd 34, terrinens höjd ca 23 cm

Proveniens: Per Toftagers samling.

161852

2012-12-09