Fat, tedosa och skål mm Kina grisaille
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
1 200 SEK
FAT, 2 st, TEDOSA, 2 st, en med lock, SKÅL och KOPPP med fat, porslin, Kina, dekor i grisaille med bl.a. ströblommor, 17/1800-tal, höjd 4,5-13 cm
Proveniens: Per Toftagers samling.
Lagad knopp på locket,
161929
2012-12-09