Fat, tedosa och skål mm Kina grisaille

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

1 200 SEK

FAT, 2 st, TEDOSA, 2 st, en med lock, SKÅL och KOPPP med fat, porslin, Kina, dekor i grisaille med bl.a. ströblommor, 17/1800-tal, höjd 4,5-13 cm

Proveniens: Per Toftagers samling.

Lagad knopp på locket,

161929

2012-12-09